• Subcribe to Our RSS Feed

Przedstawiamy nową wyprawę Selma Expeditions:

kwi 2, 2014   //   by selma   //   expeditions  //  No Comments

SELMA – ANTARKTYDA – WYTRWAŁOŚĆ

 

Selma Antarktyda Wytrwałość - trasa

Chcemy popłynąć na Morze Rossa tak daleko na Południe Ziemi - jak jeszcze żaden jacht żaglowy nie dotarł – do Zatoki Wielorybów. Tam gdzie zaczynała się historia Shackletona, Scotta, skąd Amundsen startował do podboju Bieguna Południowego. Na najzimniejsze morze świata. Do tej pory zaledwie kilka jachtów żaglowych dotarło do Morza Rossa, ale żadnemu nie udało się dopłynąć do jego krańców. Gdy dopłyniemy do Australii, planujemy wziąć udział w 70-tej edycji legendarnych regat Sydney – Hobart. To będzie świetny sprawdzian dla jachtu i sprzętu tuż przed wyruszeniem na Morze Rossa.

Wyprawa zaczyna się 6 kwietnia 2014 roku. Wyruszamy z Ushuaia w Argentynie. Planujemy opłynąć Przylądek Horn, odwiedzić fiordy Ziemi Ognistej i dotrzeć do Punta Arenas, położonego nad cieśniną Magellana w Chile. Płyniemy razem z naszymi partnerami medialnymi, są nimi: Jedynka – Polskie Radio, TVP INFO – Telewizja Polska oraz Żagle – MURATOR. To dzięki nim z pokładu Selmy będą nadawane bezpośrednie relacje relacje.

ETAPY WYPRAWY

Etap pierwszy: Opłynięcie Przylądka Horn z Atlantyku na Pacyfik. Ushuaia (Argentyna) – Horn - Punta Arenas (Chile), kwiecień 2014.

etap1_sredni

Etap drugi: Trans Pacyfik, maj – październik 2014. Chile – Australia. Więcej w „ Śladami Jamesa Cooka

etap2_srednie


Etap trzeci:
Regaty Sydney Hobart. Udział w tych legendarnych zmaganiach w ich 70 rocznicę jako drugi polski jacht w historii. Grudzień 2015.

etap3_srednie


Etap czwarty:
Start na Morze Rossa. Z Hobart do Lodowej Bariery Rossa. Styczeń 2015.

Etap piąty: Przez Morze Rossa do Zatoki Wielorybów. Próba bicia rekordu światowego w żegludze na południe. Luty 2015.

Etap szósty: Powrót z Morza Rossa do Nowej Zelandii. Ucieczka przed zamarzającym pakiem lodowym. Marzec 2015.

trasa_web_ushuaia
.

MORZE ROSSA

Morze Rossa, powierzchnią (ale nie kształtem) zbliżone jest do Bałtyku. Jest to najzimniejsze morze świata i jedyny nienaruszony ekosystem morski.

styczeń Ze względu na bardzo niskie temperatury, liczne góry i kry lodowe oraz wiatry o sile dochodzącej do 200 km/h – dostępne jest do żeglugi tylko przez ok. 6 tygodni w roku podczas krótkiego antarktycznego lata – na przełomie stycznia i lutego.
luty
Spadające z wnętrza kontynentu Antarktydy lodowate wiatry, odpychają od południowych wybrzeży morza pak lodowy, tworząc obszar wody względnie wolnej od lodu. Pod koniec stycznia, w odepchniętym pasie paku lodowego otwierają się kanały umożliwiające przedostanie się na Morze Rossa.
marzec Okres potencjalnie możliwej żeglugi kończy się w marcu błyskawicznym zamarznięciem i zakleszczeniem jednostek, które nie opuściły go na czas i są tym samym zmuszone do zimowania.

DLACZEGO MORZE ROSSA JEST WYZWANIEM?

Dotarcie i żegluga po Morzu Rossa jest bardzo trudnym zadaniem nawet dla jachtów i załóg zaprawionych w rejsach polarnych. Zaledwie kilku jachtom żaglowym udało się wejść na ten akwen, ale żaden nie dotarł do Zatoki Wielorybów – najdalej na południe Świata. Temperatura wody powierzchniowej morza około minus 1 stopień C powoduje dużą łatwość obmarzania całego jachtu, zwłaszcza przy częstych w tych rejonach silnych i mroźnych wiatrach , przy których temperatura spada poniżej kilkunastu stopni C. Tworzą się tu liczne niże, a prognozy pogody są niepewne. Trudno znaleźć bezpieczne miejsca schronienia. Obszar Morza Rossa znajduje się poza zasięgiem ratownictwa, a południowe brzegi tworzy największy na świecie lodowiec szelfowy. Spada do morza lodową ścianą długości 800 km. Od której odrywają się liczne góry lodowe, największa zaobserwowana miała powierzchnię Belgii. Informacje o prądach, głębokościach, stanie lodów, linii brzegowej są skąpe. Krótkie lato kończy się w marcu zamarznięciem całego morza. Trzeba zdążyć z niego wypłynąć, zanim zamkną się lody.


SELMA EXPEDITIOS I MORZE ROSSA

Wyprawa na Morze Rossa to kolejny – polarny cel Selma Expeditions.

Dotychczas załoga jachtu s/y Selma Expeditions wielokrotnie odwiedzała położoną na południe od Ameryki Południowej – Cieśninę Drake`a, burzliwe wody wokoło Przylądka Horn i Ziemi Ognistej, Antarktydę, trudno dostępne i lodowate Morze Weddella , Południową Georgię i Wyspę Słoniową. Doświadczenie w polarnym żeglarstwie morskim zdobyła w ciągu 8 lat,  przemierzając ponad 60,000 Mm (ponad 110 tys. km)  na antarktycznych wodach – na południe od Przylądka Horn.

Selma Expeditions: sprawdzony jacht, dobrana załoga, wiedza, doświadczenie i wytrwałość.

 

Comments are closed.